Marshmallow Droid

Jak uvidíte níže, věci, které se týkají oprávnění Android ve starších verzích, jsou „vezměte si to nebo je nechte“. Samozřejmě můžete vždy vědět, co aplikace může a nemůže udělat, ale měli jste dvě možnosti:

  • Přijměte je všechny, i když jeden z nich zněl jako hrubá invaze vašeho soukromí.
  • Pokud vám něco znělo příliš nepříjemně, odinstalujte ji úplně.

Ať tak či onak, hrozná volba. Aplikace s baterkou, která chce přístup do vaší galerie obrázků nebo seznamu kontaktů, však není něco, co byste chtěli.

Jak fungují oprávnění aplikace v aplikaci Android Jelly Bean

Než uvidíme, jak skvělé jsou nyní věci, pochopme, proč byla nutná změna. Jak jsem již řekl, v Android Lollipopu a nižších můžete přijímat všechna nebo vůbec žádná oprávnění.

Začněte tím, že v nastavení zařízení Android přejdete do Správce aplikací. Poté vyberte aplikaci, pro kterou chcete zobrazit oprávnění. Pro tento článek budu vybírat na Facebooku.

Správce aplikací Android

A v tom okamžiku byste mohli vidět něco podle toho, co vidíte níže. Jak jsem řekl, vezměte si ji nebo ji nechte, protože pokud něco není v pořádku, stačí odinstalovat aplikaci.

informace o aplikaci

Není to ideální, řekl bych - proč by Facebook chtěl upravit události a posílat e-maily hostům, aniž bych to věděl, nemám vůbec potuchy.

Dále se podívejme, jak se zlepšila oprávnění aplikace k lepšímu v systému Android Marshmallow.

Jak jsou věci v Marshmallow

V aplikaci Marshmallow postupujte podle stejných kroků a zjistěte, jaká oprávnění má aplikace. Přejděte do Správce aplikací v Nastavení.

Marshmallow správce aplikací

Vyberte aplikaci, kterou chcete. Pro účely konzistence pojďme tentokrát také na Facebook.

Zjistíte, že získáte mnohem více informací o aplikaci a o tom, co může dělat, když je spuštěna na vašem zařízení. Klepněte na Oprávnění.

oprávnění

Nyní získáte seznam oprávnění, každé s tlačítkem vedle něj. Nechcete, aby Facebook měl přístup k vašim SMS zprávám? Klepnutím na tlačítko jej vypnete. Možná nechcete, aby měl přístup ke kameře; klepněte na příslušné tlačítko.

jednotlivá oprávnění aplikace

Pokud chcete vědět, co může každé oprávnění udělat, klepněte na tlačítko nabídky (tři tečky) a poté na Všechna oprávnění a získejte úplný seznam.

všechna oprávnění

Krok správným směrem

Podle mého názoru je nová správa oprávnění v systému Android 6.0 Marshmallow nezbytnou a vítanou aktualizací. Dává uživateli na starosti to, co aplikace mohou nebo nemohou dělat, a také to, zda je nainstalovat či ne.

Statisticky na nich ještě není mnoho zařízení se systémem Android 6.0 (asi 7,5% v květnu) a Android N je hned za rohem. Pokud však máte možnost upgradovat zařízení na Android Marshmallow, samotná vylepšená oprávnění aplikace způsobí, že upgrade stojí za to.