obraz

Nejprve mi dovolte vysvětlit, co je Adobe Lightroom, a pro co není a pro koho to není.

Na co mohu použít Adobe Lightroom?

Stručně řečeno, Lightroom je softwarový nástroj pro správu aktiv, vývoj fotografií a výstup. Co to všechno znamená? Lightroom má pět různých modulů, každý s konkrétní zamýšlenou funkcí:

  1. LibraryDevelopSlideshowPrintWeb

První je modul Library

Modul Knihovna je katalogizací všech vašich fotografií a jejich seskupením do adresářů a sbírek pro snadnou správu souborů. Tento modul také spravuje všechna klíčová slova a metadata pro vaše fotografie / knihovny. Co jsou klíčová slova?

Klíčová slova vám umožňují označit každou z vašich fotek příslušnými slovy a popsat, o čem tento obrázek je, kdo byl na něm a kde a proč byl pořízen. Tato informace se stává rozhodující, jak vaše sbírka fotografií začne růst a musíte najít ten obrázek, na kterém je plážový ručník, ale nemůžete si vzpomenout, kdy nebo kde jste ho vzali. Pomocí klíčových slov můžete rychle a snadno vyhledat, že vzácný drahokam v písku (abych tak řekl.) Tento proces je užitečný zejména pro profesionály, kteří potřebují organizovat všechny své různé sbírky fotografických focení.

Metadata jsou o nastavení fotoaparátu a souboru uloženém uvnitř každého obrazového souboru. Většina těchto dat je zapsána na každé fotografii fotoaparátem, a to se nazývá EXIF. Zahrnuje název souboru, název, čas / datum, umístění a nastavení fotoaparátu, jako je expozice, ohnisková vzdálenost, ISO, režim blesku a značka a model fotoaparátu . Další metadata, která později přidáte na fotografii, se nazývají data IPTC. Tato data obvykle zahrnují titulek, tvůrce / fotografii, klíčová slova atd.

Tato data jsou uložena na každé fotografii a lze je vyhledávat a třídit pomocí nástrojů, jako jsou Adobe Lightroom !! Lightroom umožňuje snadno manipulovat a manipulovat se všemi formami metadat, díky kterým je správa aktiva hračkou. Níže jsou uvedena některá data uložená v každém souboru.

Poznámka: Velmi se nedoporučuje pokazit si veškerá data EXIF, která váš fotoaparát zapisuje na fotografie.

Screenshot metadat Adobe Lightroom 2

Další je modul Develop

Vývojový modul je o změně vzhledu a pocitu fotografie. Pokud se podíváte na pravou stranu níže uvedeného snímku obrazovky, uvidíte množství posuvníků, které mění expozici, jas, kontrast a celou řadu dalších proměnných, aby doladily obrázek a získaly přesnou barvu a vzhled, jaký chcete. Na levé straně je okno náhledu a seznam předvoleb a historie změn provedených na obrázku. Předvolby jsou funkcí Lightroom.

Předvolby jsou skupinou předdefinovaných nastavení obrazu, která budou automaticky použita jedním kliknutím. Pomocí nich můžete okamžitě změnit svůj obrázek na staromódní sépiový snímek nebo jej změnit na černobílou fotografii. Jedna pěkná věc na Lightroomu je, že můžete exportovat své předvolby a sdílet je, což je to, co stovky lidí udělali, a poslat je sem ke sdílení. Můžete dokonce uložit všechny změny, které jste pro jeden obrázek provedli, jako předvolbu a později je všechny tyto změny použít na jiné obrázky. To jo. Opravdu velmi groovy!

Obrazovka předvoleb Adobe Lightroom 2

Další je modul Prezentace

Modul slideshow Lightroom je do značné míry přesně to, co zní. Pomocí fotografií můžete vytvořit okamžitou prezentaci na obrazovce z počítače. Možnosti běží hluboko a umožňují vám nakonfigurovat barvu pozadí, rychlost, přechody, hudbu, tituly a další nastavení rozvržení. Jakmile se rozhodnete, stačí hrát a sledovat show.

Další je modul Print

Lightroom vám umožní skutečně ovládat, jak a co má tisknout. Můžete vytvořit kontaktní / mřížkové listy, které mají nejrůznější možnosti rozvržení. Je velmi užitečné vytisknout spoustu obrázků na jednu stránku, stejně jako si můžete vzpomenout na obrázky ze základní školy. Velmi výhodné pro profesionály, kteří klientům ukazují spoustu fotografií, z nichž si mohou vybrat, ale s třídou.

Poslední modul je o webu

Webový modul umožňuje vytvářet profesionálně vypadající online galerie, které lze zveřejnit na webových stránkách. Je to rychlé a snadné tak, jak by mělo být. Koneckonců, jste fotograf, ne webový designér, že?

Jednou z technik, kterou mnozí fotografové používají, je nainstalovat galerijní systém třetích stran, jako je můj oblíbený SlideShowPro, a pak pomocí Adobe Lightroom vygenerovat veškerý chaotický kód HTML pro vás. Airtight Interactive také vyrábí některé úhledné galerie, které můžete použít v Lightroom, a je dalším z mých oblíbených.

obraz

Co Adobe Lightroom NENÍ

To je to, co je Adobe Lightroom. Co to tedy není? Za prvé, nejedná se o Adobe Photoshop. Nemáte téměř úroveň kontroly nad každým pixelem a nemůžete manipulovat s těmito pixely nahoru a dolů s Lightroomem, jako byste mohli ve Photoshopu.

Lightroom také nemá vrstvy a filtry a masky jako Photoshop. Ale to je nepotřebuje. Lightroom je fotografická aplikace, nikoli nástroj pro manipulaci s fotografiemi. Zaměřuje se na celý pracovní postup fotografie od importu obrázků až po jejich výstup na papír nebo na web. Co Lightroom dělá, dělá to dobře. Není to nadýmané a zatížené množstvím gizmos a widgetů.

Kdo by tedy měl používat Lightroom?

Každý, kdo myslí o fotografii vážně, by měl určitě používat Adobe Lightroom. Existuje jen tolik způsobů, jak vylepšit každý snímek, od jednoduchého vykreslování a oprav barev v obraze až po úplnou změnu vzhledu obrázku. Kdo by neměl používat Lightroom? Lidé, kteří rádi fotografují, ale nechtějí, nebo nemají čas, aby se opravdu dostali do jejich dokonalého stavu. Pokud si na své obrázky nejednáte, hledejte jinde a ušetřete nějaké peníze. Pro ty lidi doporučuji buď Google Picasa (který je zdarma) nebo iPhoto. Aplikaci iPhoto jsem používal docela dost a miluji ji pro základní správu a korekci barev a Google Picasa je také snadno použitelný a nabitý funkcemi pro MAC i Windows.

Takže by teď mělo být zřejmé (viděli jste název tohoto příspěvku na blogu, že jo?), Že jsem fanouškem Adobe Lightroom, ale neberte si za to slovo. Vezměte si kopii od společnosti Adobe a vyzkoušejte ji s 30denní zkušební verzí zdarma. Nebo, pokud jste již několik let na plotě, ale nyní jste připraveni popadnout kopii Lightroom 2 z Amazonu a ušetřit 35 $ oproti webu Adobe, pak jdete.

O autorovi: Ačkoli obvyklým hangoutem pro sdílení jeho fotografií je www.brickmonkey.com, najdete brickmonkey jako příležitostný groovyContributor zde @ groovyPost.com, kde najdete tipy a triky pro fotografie.