Ostré fotografie s tunami detailů - každý je miluje. Pravda je, že velká ostrost a kvalita přichází také za „velkou“ cenu. Pokud nemáte spoustu peněz na investice do opravdu ostrých čoček, tento úhledný trik vám pomůže. Pojďme se ponořit.

Co je DOF bracketing a jak bude moje fotografie ostřejší?

DOF Bracketing (nebo bracketing hloubky ostrosti) je nastavení starší kamery, které pořizuje stejnou fotografii vícekrát, ale s jiným nastavením clony. Použitím bracketingu DOF můžete vaše fotografie ostřejší, protože každý objektiv se zastavením obvykle zvyšuje jeho ostrost. Můžete navštívit různé online webové stránky a zkontrolovat, při které cloně váš objektiv pracuje s nejlepší ostrostí. Kromě toho si můžete jednoduše prohledat váš model čoček a poté následovat „test ostrosti studia“.

Upsides této metody (+)

  • Velmi ostré obrázky i s objektivy, které jsou obecně měkčí doširoka otevřené. Snadno se učí, snadno vyzkoušetÚpravy jsou těžko pozorovatelné a obrázky stále vypadají přirozeně

Nevýhody této metody (-)

  • Funguje pouze pro objekty zátiší. Vyžaduje stativ. Vždy nemusí být náhradou za získání lepšího objektivu

Před začátkem

Pro tento tutoriál budu používat svůj 50mm f / 1.4. Je to docela měkké dokořán, ale vytváří skvělý bokeh. Zde je příklad výstřelu, který jsem pořídil na f / 1.4:

příklad fotografie bokeh 50 mm 50 mm objektiv zaostření pozadí rozostření nikkor 50 mm 50 mm f / 1,4 1,4 clona

Nemiluješ jen to pozadí? Problém je, že i když se mírně přiblížíte, abych viděl květinu, na kterou jsem se zaměřil, zjistíte, že se neliší ostře. Abychom dosáhli maximální ostrosti, musím zastavit objektiv na f / 6,3, podle této tabulky:

testovací ostrost objektivu nikkor DX dosahuje optimální clony clony f / 6.3

Jak ale mohu získat rozmazané pozadí a ostrý obraz? Zde přichází náš úhledný malý trik s DOF.

Nastavení kamery

Uzamkněte fotoaparát do stabilního stativu a nasměrujte jej na cokoli, co fotografujete. Ujistěte se, že po sestavení utáhnete všechny úchyty a šrouby stativu. Tím se minimalizuje nežádoucí pohyb kamery a tyto dva obrazy se co nejvíce shodují.

dslr slr namontovaný připojený stativ stabilní stabilní nastavení fotografie

Fotky

Nejprve se zaměřím na objekt a vyfotografuji první fotografii při f / 1,4 (nebo jiné nejnižší clony, v závislosti na objektivu).

první nastavení fotografie stativ zaostření živý pohled dslr f / 1,4 1,4 nikon

Poté, přepnutím na ruční ostření, abych nezmizel, zastavím objektiv na f / 6,3 (podle grafu ostrosti objektivu) a vyfotografuji snímek znovu.

první nastavení fotografie stativ zaostření živé zobrazení dslr f / 6,3 6,3 nikon

Pokud se podíváte na žlutý kolík na první a druhé fotografii, zjistíte, že je na první z nich mnohem příjemněji rozmazané. Červený kolík, který však chceme co nejostřejší, je optimálně ostrý pouze na druhé fotografii.

Sloučení ve Photoshopu

Otevřete Photoshop a importujte dvě fotografie, přičemž ostřejší fotografii zůstaňte dole.

Photoshop importoval obrázky vrstev naskládaných

Klikněte pravým tlačítkem na každou vrstvu a vyberte Rastrovat. Díky tomu budou vrstvy upravitelné.

rasterize menu možnosti kontextové nabídky vrstvy umožňuje úpravy vrstev změna krytí o 30 procent nižší vrstva krytí viditelnosti photoshopuUsměj sesrovnání dobré špatné zarovnání viditelnost ostrost vrstva stohování neprůhlednost trik pohyb pozice posunutí vrstvy photoshopu

Opětovným použitím posuvníku Opacity pro vrchní vrstvu ji upravte zpět na 100%.

vrstva opacity change photoshop vrací 100 procent viditelnostiikona masky vrstvy mini malá ikona klepnutí vytvořit masku vrstvy přidat photoshop

Chcete-li začít upravovat masku vrstvy, klikněte na ni jednou levým tlačítkem.

obrazindikátor masky vrstvy obrázku

Popadněte nástroj obdélníkového ohraničení, stiskněte Ctrl + A a poté klikněte pravým tlačítkem> Vyplnit> Černá, 100% krytí.

Po stisknutí OK se zobrazí obrázek spodní vrstvy. Než začneme malovat přes červený kolík, zrušte výběr stisknutím kláves Ctrl + D.

zrušte výběr klávesové zkratky pro Photoshop obrázek

Nyní, ponechte masku vrstvy vybranou, uchopte nástroj štětce ...

Nástroj štětce photoshopu

… A nastavte barvu popředí na černou.

barvy pozadí popředí photoshop změnitnabídka velikosti Photoshopu s tvrdostí štětce

Nyní začněte malovat přes oblasti, které chcete naostřit kartáčem. Jak by to mělo vypadat:

Zaostření Maska animace vrstvy animace GIF

Pokračujte v kartáčování, dokud nevyostříte oblasti, které chcete. Až budete hotovi, přidejte efekty a filtry podle svého vkusu (pro tip - můžete také vyzkoušet nástroj Ostrost a Filtr> Zaostřit, ale nepoužívejte je příliš).

Konečný výsledek

Kliknutím na fotografii ji zobrazíte v plné velikosti a uvidíte dramatický rozdíl ostrosti!

konečný výsledek úpravy Photoshopu obraz ostrost zvýšení viditelné