Sběr dat o funkcích pRIVACY

Na určité úrovni všichni víme, že naše zařízení nás sledují. Pokud jde o Google Home nebo Amazon Echo, přijímáme skutečnost, že obrovská technologická společnost naslouchá tomu, co říkáme. Je to transakční - získají trochu osobních údajů a dostaneme trochu osobního pohodlí.

Ale když zabalíme hlavy kolem dat, která jim necháme sklízet, často si myslíme, že jsou příliš velké. Není to jen zřejmá inteligentní zařízení v našem domě, která se o nás učí (doufejme) laskavým způsobem. Sledují nás také malá, světská a jednoduchá zařízení.

V tomto článku projdu několik neočekávaných služeb a zařízení, které shromažďují vaše osobní údaje. Podívejte se na to - možná vás překvapí.

1 - Váš poskytovatel internetových služeb

Všichni víme, že procházení webu v anonymním režimu nebo režimu soukromého prohlížení je skvělý způsob, jak nakupovat dárky pro členy domácnosti, aniž byste na počítači nechali stopy své historie prohlížení. Váš poskytovatel internetových služeb však vždy bude vědět, které webové stránky navštěvujete. A raději byste věřili, že to sledují.

Stejně jako vaše telefonní společnost zná každý jednotlivý hovor, který jste uskutečnili, váš ISP shromažďuje údaje o vaší internetové aktivitě. Obvykle se to provádí anonymně pro marketingové účely. Váš poskytovatel internetových služeb může pomocí vašich údajů o prohlížení vložit reklamy na webové stránky, na které se díváte. Nebo mohou jednoduše prodat anonymizovaná data marketingové společnosti.

Chcete-li chránit své soukromí před poskytovatelem služeb Internetu, vyberte poskytovatele, který ve svých podmínkách slibuje, že tak neučiní. LOL si dělám legraci, vím, že na poskytovatele internetových služeb existuje monopol a zřejmě si musíte vybrat jen jednoho nebo dva, kteří jsou naprosto stejní. Chcete-li anonymizovat data od poskytovatele služeb Internetu, můžete použít službu virtuální privátní sítě (VPN).

Přečtěte si náš předchozí článek a zjistěte, proč by všichni měli používat VPN k ochraně svého internetového soukromí.

2 - Vaše služba VPN

Hej, počkej, jen jsem ti neřekl, že potřebuješ VPN službu, abys chránil své soukromí před svým ISP? A teď vám říkám, že vaše VPN služba na vás špionuje?

Slibuji, že si s tebou nebudu nic dělat.

Podívejte se, všechny VPN nejsou vytvořeny stejně.

Některé VPN jsou placené.

Některé VPN jsou zdarma.

Některé sítě VPN jsou nastaveny oddělením IT vaší společnosti pouze pro obchodní účely.

Některé sítě VPN jsou komerční produkty, do kterých se může přihlásit kdokoli.

Některé sítě VPN chrání vaše soukromí.

Některé sítě VPN shromažďují vaše data přesně stejným způsobem jako váš poskytovatel internetových služeb.

Je to jen otázka, jak dát své soukromí do rukou poskytovatele internetových služeb - pravděpodobně obřího telekomunikačního konglomerátu - nebo VPN, kterou by mohli provozovat dva kluci v garáži ve Frobnii.

S sebou: moudře si vyberte svou VPN službu.

Před registrací si přečtěte zásady ochrany osobních údajů. A rozhodněte se pro placenou službu přes bezplatnou službu. Pokud VPN vydělává peníze z předplatného, ​​je méně pravděpodobné, že budou muset shromažďovat data, aby si udrželi své podnikání.

Rychlá zástrčka: Všichni zde na groovyPost používají Private Internet Access (PIA). Zde si můžete přečíst, proč byste měli používat VPN. PIA se nám líbí z mnoha důvodů, ale tady je ještě jeden:

Mnoho společností vám řekne, že vás nesledují ani neukládají vaše osobní údaje ani neprodávají vaši duši obchodníkům. Společnost London Trust Media, která provozuje PIA, však toto tvrzení ve skutečnosti nechala otestovat. V únoru 2016 FBI nařídila PIA předat údaje o jednom ze svých zákazníků, kteří byli vyšetřováni kvůli bombovým hrozbám. Podle soudních dokumentů však „jediná informace, kterou mohli poskytnout, je, že shluk použitých IP adres byl z východního pobřeží Spojených států.“ To je docela dobré znamení, že PIA znamená to, co říkají.

clear-web-browser-cookies-privacy-security-featured

3 - Smart TV

Všechny vaše obavy týkající se ochrany osobních údajů, které se vztahují k vašemu smartphonu a počítači, platí také pro vaši chytrou televizi. To platí zejména v případě, že váš chytrý televizor přichází s fotoaparátem a funkcí rozpoznávání hlasu.

The Washington Post se zabývala různými způsoby, jakými na vás mohou televizory špehovat, a různými způsoby, jakými se společnosti jako Vizio, LG a Samsung dostaly do potíží. Některé hlavní rysy:

  • Vizio vyplatil vypořádání ve výši 2,2 milionu dolarů poté, co jej vláda požádala o funkce „automatického rozpoznávání obsahu“. Vizio shromažďoval údaje o tom, co uživatelé sledovali, aniž by jim poskytl dostatečně jasnou příležitost porozumět této praxi a odhlásit se z ní. Samsung se dostal pod palbu poté, co bylo odhaleno, že konverzace v dosahu televizoru mohou být přenášeny na třetí strany. byl kritizován za odesílání soukromých dat na své servery, i když byly televizory vypnuty, včetně informací o kanálech, zdrojových datech vysílání, informací o televizní platformě a dokonce i dat z připojených USB klíčků.

Typická reakce výrobce na takové obavy týkající se ochrany soukromí není odstranit tyto „funkce“ shromažďování údajů, ale poskytnout uživatelům významnější příležitost k odhlášení.

Moje první rada pro vás by byla, kdybyste si nekoupili televizi s fotoaparátem nebo mikrofon pro rozpoznávání hlasu. (To se týká zejména vás, hotelů a prázdninových jednotek!)

Pokud si koupíte televizi s připojením k internetu, věnujte čas tomu, abyste si přečetli, k čemu se rozhodnete. Názvy služeb a jejich popis se často mění a nejsou vždy jasné. Například služba sběru dat společnosti Vizio se nazývá „inteligentní interaktivita“. Samsung má program s názvem „SyncPlus“, který v podstatě existuje, aby vám zobrazoval reklamy.

Pokud tedy můžete něco „odmítnout“ a stále pracovat s televizí, není to špatný nápad.

Pokud máte televizi několik let, je také dobré ponořit se do nastavení a zjistit, co je povoleno. Pokud byl váš televizor zakoupen dříve, než výrobce provedl nápravná opatření, může být ve výchozím nastavení povoleno tyto služby sběru dat.

4 - Windows 10

Strávíme spoustu času zaměřením se na to, které vyhledávací nástroje, webové prohlížeče a aplikace vás sledují. Nezapomeňte však, že váš operační systém může mít také přehled o vás. Ještě před spuštěním webového prohlížeče váš počítač se systémem Windows 10 shromažďuje údaje o vás, aby vám mohl zobrazovat reklamy přímo na ploše. Existují způsoby, jak změnit způsob, jakým vás systém Windows 10 sleduje, ale pokud používáte výchozí nastavení, stojí za to pochopit, kolik vás systém Windows 10 špehuje.

5 - Fitness trackery

Můj zdravotní plán sponzorovaný společností mi nabízí hotovostní pobídky za kroky směřující k celkové kondici a zdraví. Jedním ze způsobů, jak v tomto programu „získat body“, je propojení mého profilu s trackerem fitness. Šel jsem dopředu a udělal jsem to s FitBitem. Ale je tu část mě, která se diví, jestli to byl špatný nápad.

Zásady ochrany osobních údajů společnosti FitBit tvrdí, že vaše data nikomu neprodají. Ale samozřejmě zde dobrovolně poskytuji informace o své kondici a aktivitě své zdravotní pojišťovně.

To znamená, že instituce, která určuje, zda mám zdravotní krytí, kolik má být moje sazba a zda budou či nebudou některá tvrzení pokryta, má nyní podrobné informace o tom, jak moc cvičím, kolik spím a jestli ano měli použít tuto funkci, kolik jím a piju.

Hypotetická obava je, že moje pojišťovna by mohla tyto informace použít k tomu, aby mi odepřela krytí. Vypadá to šíleně, ale nejsem první, kdo tuto možnost zváží.

Právě teď můj pojišťovací plán pozitivně stimuluje mě, abych cvičil a jedl právě na systému odměn. Ale co když to jde opačně?

Co kdyby měli účtovat přemrštěnou počáteční rychlost a pouze ji snížit, kdybych mohl prokázat, že dostávám osm hodin spánku a cvičím 20 minut denně?

Nebo co když popřeli můj nárok na léky na krevní tlak, protože jsem připustil, že jsem McDonalda snědl třikrát týdně?

6 - Vaše nákupní věrnostní karty

Vypadá to, že každý kamenný obchod a restaurace má nějaký věrnostní program, do kterého se můžete přihlásit. Výměnou za vytvoření účtu a získávání nekonečných nevyžádaných e-mailů z nich vám teď hodí bezplatný nápoj nebo pár centů z plynu. A co dostanou na oplátku? Podrobný záznam všeho, co si koupíte. Zjistí, jaký vliv mají jejich malé e-maily a cílené reklamy na Facebooku. Mohou vidět, jaký druh Ben a Jerryho si koupíte, aby uklidnili vaši sezónní afektivní poruchu. Mohou vzít všechna tato data a použít je pro své vlastní účely nebo je prodat nejvyšší uchazeči.

A to vše lze provést pomocí něčeho tak nízkého, jako je čárový kód, který naskenujete v telefonu nebo se značkou připojenou ke své klíčence.

I když se nezaregistrujete pro malou klíčovou značku, mohou vás někdy sledovat spojením nákupů s kreditní kartou.

To se nemusí jevit jako velký problém, ale jakmile shromáždíte všechny tyto informace se všemi ostatními údaji, které se kolem vás vznášejí, může to vykreslit překvapivě přesný obrázek o vás, vaší domácnosti, vašich stravovacích a zdravotních návycích, vašich příjmech úroveň atd.

Pro další čtení si přečtěte tento článek: Jsou vaše věrnostní programy pro supermarkety hodné vašeho soukromí?

7 - Jakákoli a všechna zařízení, která vyžadují účet

Před několika lety byste nenalezli další evangeličtější než fanoušky Apple. Producentka sporáku Sous Anova Anova téměř nechala Apple utéct za své peníze, pokud jde o loajalitu zákazníků, dokud neudělali velkou chybu. Zavedli aktualizaci své aplikace, která vyžadovala, aby si uživatelé vytvořili účet se svými osobními údaji, jen aby mohli používat varný spotřebič. Fanoušci se rychle otočili. Anova rychle opravil kurz, ale zvyšuje povědomí o neúnosných, zdánlivě jednoduchých spotřebičích, které nemají firmu znát vaši firmu.

Přemýšlejte o svém inteligentním termostatu, o pračkách a sušičkách připojených k WiFi, o zvoncích s videem Ring a o ledničce s možností připojení k internetu. Pokud jste se někdy přihlásili k interakci s těmito zařízeními, mohla by o vás shromažďovat data. I když se to může samo o sobě zdát neškodné, souhrnná data by mohla představovat něco víc. Váš termostat bude vědět, kdy jste doma a kdy jste pryč. Váš zvonek vás může vidět, jak přicházíte a odcházíte. Tvoje lednička, no stále pořád nevím, o co jde?

Závěr

Tak proč vám o tom všem říkám? Nerozumím tomu, že byste se měli zcela odpojit od technologie. Neříkám ani, že společnosti by nikdy neměly shromažďovat osobní údaje o svých uživatelích.

Jde pouze o to, abyste si byli vědomi všech různých způsobů, kterými vaše zařízení shromažďují vaše data. Zařízení, která obývají váš domov, vaše auto, vaše pracoviště nebo kapsu kabátu, od zdánlivě jednoduchého po zjevně vyspělou technologii vždy shromažďují malé kousky informací o vás. Skutečnost, že tento oblak informací o vás existuje, nemusí být pro vás okamžitě škodlivá. Ale jak se technologie zlepšuje a zvyšuje se riziko padání dat do nesprávných rukou, může se to změnit.

Zvažte skartovač papíru. Kdysi dávno, vytrhli jste účet na kreditní kartu a hodili jej do koše. Ale potápěči skládaček to mohli snadno složit zpět s nějakou páskou a asi pět minut úsilí. Pak jsme dostali rovně řezané drtiče, které je trochu zpomalily. Nyní máme skvělé řezačky, které jsou skvělé, ale pomocí skeneru a nějakého softwaru to mohou zloději také spojit.

Drobné kousky dat, které se vznášejí kolem, jsou podobné těm stále menším kouskům papíru, které se snažíme zahanbit před zvědavýma očima. S dostatkem kousků, správným algoritmem a po celou dobu na světě není sotva nic, co by o vás určený datový horník nemohl vědět. A existují společnosti, které to právě teď dělají, ve velkém měřítku. Myslete na to jako na Equifax, TransUnion a Experian, ale nejen na vaši kreditní zprávu - na všechno. Možná si vzpomenete na společnost s názvem ChoicePoint, která byla ve zprávách chvíli zpátky a která FTC uložila pokutu za prodej podrobných spotřebitelských dokumentací temným podnikům. A jediný důvod, o kterém opravdu víme o ChoicePoint, je kvůli tomuto skandálu.

Dobře, myslím, že jsem to ukončil nízkou notou. Pojďme nahlížet na věci v komentářích!

Jak reagujete na realitu sběru dat? Děláte kroky? Nebo se cítíte bezmocní? Podělte se o své myšlenky v komentářích.